31 Aralık 2009 Perşembe

İlk dindar Vicdani Retçi...

Bu dönemde savaşmak ne kadar kutsallıktan uzak ise Vicdani Rette bir o kadar kutsaldır. Günümüz savaşları ne bir inanç ne de bir idea uğruna. Savaşanların birçoğu ise zalime karşı değil, daha da zalim olmak için savaşmaktadırlar. Militaristler ve militarist beyne sahip siviller ne derse desin, bu böyledir.

Vicdani Ret, korkaklıktan dolayı değildir. Hele ki askerlik zahmetinden kaçmak, hiç değildir. Çünkü Vicdani Ret yoluna girdiğin ilk andan itibaren askerlik dönemi boyunca, ki kıstasım uzun dönem, yiyebileceğin tüm küfür ve dayaklardan kat be katını yemiş oluyorsun. İşkence, tehdit, aşağılama ve nazar-ı devlette tard edilme hali. Artık yapabileceğin ne bir memuriyet ne de devlet karşısında bir meşruiyetin vardır. Putperestizmin huzurundan kovulmuş melek gibisindir. Şahsen, bu sıkıntılara katlanmaya ne cesaretim ne de liyakatim var. Ama iyi bir şeydir, ama alkışlarım bu cesareti ortaya koyanları.

Vicdani Ret, ülkemizdeki savaşın saçmasapanlığını ve TSK'nın demokrasi içerisinde hangi noktada durduğunu çok iyi bilmektir bir nevi.

Vicdani Reti açıklayanların ve bu uğurda mücadele edenlerin sayısı hala 40'ı geçmiş değil Türkiye'de. Ama bu sayı ne kadar da az olsa ortaya çıkardığı gürültü büyüktür şüphesiz. Vicdani Ret talebi bir samimiyetin sonucudur. Çoğu kimsenin askerlik yapmamak için takla attığı bu ülkede, hala bir askerlik tabusu, tapınması var ise, ki bu halkımızın önemli bir çoğunluğunun siz deyin korkak ben diyeyim yalancı, siz deyin yalaka ben diyeyim riyakar olduğunu göstermektedir. İşte Vicdani Ret bu yalan, yalakalık, korkaklık ve riyakarlıktan kurtulmasının sebebi olabilecek bir olgudur.

Bir Vicdani Retçi olan Enver Aydemir, şüphesiz çok özel bir konuma sahiptir. Daha önceki Vicdani Retçiler genel olarak Sol görüş taşıyan insanlardı ve Sol'un muhalif, başkaldırı ve sivilliğinden aldıkları cesaretle böylesi bir eyleme katılıyorlardı. Enver Aydemir ise dindar. Ve askere gitmeme nedenini dini inançlarına bağlıyor. Dini değerlerin aleni bir şekilde tahkir edildiği TSK'da görev yapmayacağını cesaretle haykırmış ve şu an bunun ceremesini çekmektedir. Enver Aydemir ilk dindar Vicdani Retçi. Enver Aydemir, TSK'ya "Peygamber Ocağı" diyenlere inat Vicdani Rettini ilan eden ilk mümin. Bu açıdan özel, bu açıdan türünün ilk örneği.

Vicdani Ret kararını 2007'de açıklayan Enver Aydemir Boğaziçi Üniversitesi'nde barış temalı bir konferansa katılmaya giderken gözaltına alındı ve Maltepe Cezaevinde işkence gördü. Şu an hala gözaltında ve işkencededir muhakkak. Basına dağıtılan bildirgesi ise herşeyi en yalın haliyle özetlemektedir zaten. İşte bildirge;

"ben enver aydemir, 24.07.2007 tarihinde zorla askerlik yaptırılmak üzere evimden alınarak bilecik jandarma er eğitim tugayına getirildim. burada, beni oraya getiren yetkililere tsk seçkinlerinin laik değerlere dayanarak dini inançlarıma karşı hasmane duygular beslediğini bu yüzden laik bir ülkede askerlik yapmayacağımı ve böyle bir düzenin asla ve asla bir neferi olmayacağımı beyan ettim.

bilecik’te kaldığım süre içerisinde bu yaklaşımımın ne kadar doğru bir yaklaşım olduğunu, 2 gün sonra beni görmeye gelen annemin ve eşimin başörtülü olması gerekçe gösterilerek nizamiye kapısından geri döndürüldüğünde daha iyi anladım. hayattaki en önemli değeri inançları olan birisi olarak, özellikle t.s.k seçkinlerinin islami değerlere karşı gösterdiği bu tutumu kabul etmem mümkün değildir. tüm bu sebeplerden dolayı vicdani reddimi açıkladım. müslümanların en temel inançlarını bile bu kadar açık bir şekilde tahkir eden bir kurumda benim yer almam söz konusu olamaz.

bununla birlikte kamuoyuna duyurmam gereken asıl meselem, t.c. devletinin üzerine kurulmuş olduğu temel değerlerin hiç birine sempati beslemiyor olmamdır. benim de inanç değerlerime kimsenin zorla sempati beslemesini beklemiyorum. bununla beraber yaşadığım coğrafyanın gerçeklerini de göz önüne alarak, ortak yaşamın getirdiği sorumluluklar çerçevesinde inançlarıma uygun ve bireysel haklarımın tanındığı (eğitim özgürlüğü, kılık-kıyafet özgürlüğü, düşünce özgürlüğü vb.) bir ortamda kamu hizmeti yapabileceğimi beyan ediyorum. tüm kamuoyuna duyurulur.

enver aydemir"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder